ECE styrker SMV’ers adgang til AI-viden og testfaciliteter gennem TechCircle
Med Institut for Elektro- og Computerteknologi som partner går TechCircle ind i en ny treårig periode, hvor små og mellemstore virksomheder får gratis hjælp til at afprøve og implementere AI, digitale teknologier og bæredygtige løsninger i praksis.
TechCircle er den 1. april 2026 gået ind i en ny treårig projektperiode, der bygger videre på erfaringerne fra den første periode, som blev afsluttet den 31. december 2025. I løbet af de første tre år har mere end 2.200 små og mellemstore virksomheder og organisationer benyttet sig af TechCircles tilbud og styrket deres teknologiske kompetencer.
For ECE er TechCircle en mulighed for at bringe instituttets forskning og teknologiske viden i spil dér, hvor den kan skabe konkret værdi. I den nye projektperiode skal ECE sammen med de øvrige partnere i TechCircle være med til at gøre det lettere for virksomheder at teste, afprøve og implementere ny teknologi i praksis.
Mikael Bergholz Knudsen, institutleder på Institut for Elektro- og Computerteknologi (ECE) på Aarhus Universitet, siger: “Vi ser frem til igen at være en del af TechCircle og bidrage med vores viden inden for AI og digitale teknologier. For os handler det om at bygge bro mellem ny teknologi og det, der virker i praksis hos virksomhederne. Hos ECE arbejder vi tæt sammen med virksomhederne, og det giver bedre muligheder for at teste og omsætte teknologier til konkrete løsninger.”
Gratis hjælp til AI, bæredygtighed og forretningsudvikling
Den nye partnerkreds i TechCircle består af Aarhus Universitet, VIA University College, MADE, CDEU og Erhvervshus Midtjylland, der varetager den koordinerende rolle.
De kommende tre år kan SMV’er i Region Midtjylland få gratis hjælp gennem TechCircle til digital transformation – fra idéudvikling og afprøvning til kompetenceudvikling, implementering og finansiering.
Tilbuddene omfatter blandt andet seminarer, webinarer, specialistkurser og individuelle forløb, hvor specialister arbejder direkte sammen med den enkelte virksomhed. Virksomheder kan også få adgang til lab- og testfaciliteter samt ekspertbistand i op til 60 timer.
Som noget nyt tilbyder TechCircle teknologisk forretningsudvikling, et 20-timers mentoringforløb, der hjælper virksomheder med at udvikle strategier, som understøtter deres miljømæssige, teknologiske og forretningsmæssige mål.
Derudover lanceres den såkaldte “AI Service Desk”, hvor virksomhederne kan få overblik over og vejledning i EU’s SMV-tilbud.
Fakta om TechCircle
- TechCircle er støttet af Den Europæiske Union og Danmarks Erhvervsfremmebestyrelse.
- TechCircle er én ud af fem European Digital Innovation Hubs i Danmark og en del af et europæisk netværk med over 180 hubs.
- Læs mere om TechCircle og de konkrete tilbud på projektets hjemmeside.
- Se video om TechCircles første tre år.
- Læs pressemeddelelse